Linergistka to osoba, która zajmuje się wykonywaniem makijażu permanentnego (brwi, ust oraz kresek na powiece oka), nie należy tego zawodu mylić z tatuażystą, gdyż to zupełnie dwie odrębne dziedziny, łączy je jedynie sprzęt: pen do tatuażu oraz preparaty okołozabiegowe. Do wykonywania tego zawodu potrzebne są jednak odpowiednie kwalifikacje oraz umiejętności. Bez odbytych licznych szkoleń i kursów, praktyki na skórkach do makijażu oraz modelkach start w tej dziedzinie nie jest możliwy. Dodatkowo osoba zajmująca się makijażem permanentnym powinna wykazywać:
- wysokie poczucie estetyki,
- znajomość branży beauty i trendów modowych,
- znajomość różnych technik wykonywania makijażu permanentnego,
- powinna być cierpliwa oraz komunikatywna,
- miłym elementem jest przyjazna aparycja.
Profesjonalne wykonywanie zabiegu makijażu permanentnego wymaga przede wszystkim umiejętności doboru odpowiedniej barwy pigmentu do urody klientki (dziedzina ta nazywana jest kolorymetrią), dopasowania kształtu kresek do budowy powieki, a także wykonania poprawnego oraz estetycznego rysunku wstępnego brwi, czy ust oraz przeprowadzenia procedury w taki sposób, aby wywołać jak najmniejsze podrażnienie skóry. Doświadczona linergistka korzysta z profesjonalnego sprzętu, akcesoriów i produktów jednorazowych tak, aby efekt zabiegu był satysfakcjonujący dla klientki, a sama procedura przede wszystkim bezpieczna.
Jak można zostać linergistką? Krok po kroku
Aby zostać linergistką, trzeba nie tylko interesować się nowinkami z branży beauty, ale także zdobyć podstawową wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu wykonywania makijażu permanentnego podczas szkoleń i warsztatów. Warto spędzić trochę więcej czasu, aby odnaleźć naprawdę dobrego szkoleniowca, który na szkoleniu podstawowym (basic) w sposób zrozumiały i łatwy wyjaśni teorię a także nauczy podstawowych ruchów wykorzystywanych podczas pigmentacji (wahadła, posuwisto- zwrotnego). Niestety nie jest to praca dla każdego. Tutaj liczą się wyobraźnia, znajomość zasad estetyki, ale przede wszystkim chęć ciągłego rozwoju oraz pogłębiania wiedzy. Przyszła linergistka musi przygotować się na godziny żmudnych ćwiczeń na skórkach, ciężką pracę oraz sporo wydatków na początek
- koszt szkolenia basic (między 5 a 9 tys zł brutto)
- zakup “maszynki” do makijażu permanentnego między 2 – 15 tys zł
- zakup pigmentów, łóżka, kartridży oraz materiałów jednorazowych to kolejne 3 – 4 tys zł
Szkolenie – co obejmuje i kiedy warto się zdecydować?
Pamiętaj, aby wybierając szkoleniowca zrobić bardzo dokładne rozeznanie w branży, warto zaobserwować kilka – kilkanaście profili osób zajmujących się makijażem permanentnym na facebooku, czy instagramie, aby sprawdzić, czy estetyka wykonywanych prac danej osoby przypadnie Ci do gustu, sprawdź również opinie na jej temat, oglądnij stories, aby być pewnym, że jest to osoba kompetentna oraz doświadczona. Na pewno nie sugeruj się ceną; tanio nie zawsze znaczy źle a drogo nie znaczy dobrze. Porównaj oferty, napisz do kilku szkoleniowców i zapytaj o opiekę po odbytym kursie. Uważam, że jest bardzo istotna.
Nie polecam zapisania się na szkolenia, gdzie od razu możesz nauczyć się pigmentować brwi, usta oraz kreski. Już nauka poprawnej i bezpiecznej pigmentacji jednego obszaru jest bardzo trudna a co dopiero trzech i to np. w pięć dni. Gwarantuję, że wyjdziesz sfrustrowana i najprawdopodobniejsz poddasz się, już na starcie, a szkoda by było zmarnować potencjał jak i pieniądze.
Szkolenie podstawowe zazwyczaj trwa 2-3 dni, jest podzielone na część teoretyczną , gdzie poznasz zagadnienia związane z bezpieczeństwem oraz higieną pracy jak i anatomią skóry. W skrypcie szkoleniowym (który naprawdę warto bardzo dokładnie zgłębić) znajdziesz tematy mówiące o pigmentologii (jest to nauka o składzie pigmentów oraz ich funkcjach), kolorymetrii (nauka dobierania odpowiedniej barwy pigmentu do klientki) jak i dowiesz się o przeciwwskazaniach oraz zaleceniach pozabiegowych. W części praktycznej szkolenia , poznasz podstawowe ruchy i będziesz ćwiczyć je na skórkach, następnie trener pokaże na modelce swój sposób pigmentacji a potem pod jego bacznym okiem wykonasz 2 lub 3 pigmentacje.
Czy warto zapisać się na szkolenie? Zdecydowanie tak, szczególnie jeśli na poważnie myślisz o karierze linergistki. Pamiętaj, że w tym zawodzie nie możesz poprzestać na jednym kursie. Wiedzę zawsze warto zgłębiać, ponieważ trendy modowe i stylizacyjne stale się zmieniają, podobnie jak techniki wykonywania makijażu permanentnego. Jeśli nie będziesz podążać za trendami, prawdopodobnie wypadniesz z obiegu i nie będziesz w stanie przyciągnąć uwagi nowych klientek.